صنعت تابلوسازی در ایران

صنعت تابلوسازی در ایران

تاریخچه تابلوسازی در جهان:

تبلیغات که هم اکنون به‌عنوان برترین عامل در کسب‌وکار موفق محسوب می‌شود، قبل از به وجود آمدن صنعت چاپ شناخته نشده بود. راه‌اندازی کسب‌وکار و پیشرفت آن بدون تبلیغات انجام می‌شد. به‌تدریج با رشد جمعیت و به وجود آمدن کسب‌وکار مشابه به هم، تبلیغات رونق گرفت.

البته روایت است که اولین پیام‌هابه‌وسیله مصریان بر روی کوزه‌ها انجام می‌شد اما آنچه در تاریخ نگاشته شده این ست که پس از اختراع صنعت چاپ به‌وسیله گوتنبرگ، قبل از به وجود آمدن ماشین‌ها، صاحبان کسب‌وکار برای مسافران تابلوهایی بر سرراه‌ها نصب می‌نمودند که مسافران را به سمت رستوران‌ها و استراحتگاه‌های بین‌راهی هدایت کنند.

پس‌ازآن به‌تدریج صنعت لیتوگرافی که به وجود آمد، این تابلوسازی ها به‌وسیله آن پیشرفته‌تر شد و به‌صورت رنگی با محتوای بهتری به وجود آمد. با ازدیاد تعداد خودروها، پوسترهای تبلیغاتی تبدیل به تابلوهای عظیمی شد. در سال هزار و نه‌صد، در آمریکا، کمپین تبلیغاتی به وجود آمد. با به وجود آمدن صنعت‌های گوناگون تابلو سازی مانند
چاپ بنر، چراغ‌های بزرگ نورافشانی و …، به‌تدریج تابلو مغازه، بیلبوردها و غیره به وجود آمد.

تاریخچه تابلوسازی در ایران:

تابلوسازی در ایران اما، در دهه چهل شمسی آغاز شد. این تابلو سازی به‌وسیله قلم بر روی پارچه و چوب انجام می‌شد. اساتید خوشنویسی که در آن زمان بسیار دیده می‌شدند، بر روی کاغذ، پارچه، چوب، فلز و مواد دیگر، کلمات سفارش‌دهنده را می‌نوشتند و آن را در جای موردنظر نصب می‌نمودند.

به‌تدریج با پیشرفت صنعت تابلوسازی در کشورهای پیشرفته جهان، ایران نیز پیشرفت خود را آغاز نمود و این پیشرفت با تابلو نئون و سپس با تابلو چلنیوم با شیب بسیار تند، شروع به پیشرفت نمود.

صنعت تابلوسازی در ایران و تکنولوژی آن:

تابلو سازی در ایران از سنگ، چوب، کاغذ و شیشه به تابلوهای نئون تبدیل شد. تابلوهای نئون که ساخته شدند، شهرها رنگ تازه‌ای به خودشان گرفتند. تابلوهای نئون به دلیل جلب‌توجه بیشترشان، طرفداران بیشتری پیدا نمودند.

تابلوهای نئون به دلیل مشکلاتی که داشتند، ازجمله شکستن لامپ‌های نئون، سوخت آن‌ها و … به‌زودی جای خودشان را به تابلوهای حروف برجسته دادند.

نسل اول تابلوهای حروف برجسته تابلو چلنیوم بود که با سرعت اعجاب‌آوری جای تابلو نئون را در ایران گرفتند و به دلیل تنوع‌طلبی و مغز متفکر تابلوسازان ایرانی، پیشرفت چشمگیری نمود. تا جایی که در حال حاضر انواع تابلوهای حروف برجسته از مرز پنجاه مدل گذشته است. برخی از پرطرفدارترین انواع تابلو حروف برجسته عبارت‌اند
از تابلو حروف برجسته چلنیوم، پلکسی گلاس، استیل، برنجی، لترمکس، لاسوگاسی،رینگی و …

پله‌های پیشرفت صنعت تابلوسازی در ایران:

  • شیشه، چوب، کاغذ و خوشنویسی
  • نئون شیشه‌ای
  • نئون پلاستیکی
  • حروف برجسته چلنیوم
  • حروف برجسته پلکسی گلاس
  • حروف برجسته فلزی
  • حروف برجسته شیشه‌ای
  • تابلوسازی کامپوزیت
  • تابلو چوبی ترموود
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.