اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی

توسعه صنعت تابلوسازی در بازار کسب و کار

اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی یکی از اولین اقداماتی که معمولا پس از ایجاد یک کسب و کار جدید یا اجاره یک مغازه انجام می شود، سفارش تولید یک تابلو مغازه مناسب است. از این رو احتمالا گذر شما هم به یک کارگاه تابلوسازی افتاده است. در ابتدا برای بسیاری از افراد ممکن است بعضی از اصطلاحات رایج و پرکاربرد در صنعت تابلو سازی ناشناخته باشد. همین موضوع در هنگام سفارش تابلو ممکن است در شما ایجاد سردرگمی نماید. چرا که نمی دانید چه مشخصاتی را باید به تابلو ساز بدهید تا دست آخر یک تابلو مغازه مناسب برای شما طراحی کند. بنابراین لازم است تا با برخی از اصطلاحات کلیدی مرتبط با صنعت تابلوسازی به زبان ساده آشنا شوید.

با پیشرفت صنعت تابلو سازی، هر ساله مواد و تابلوهای جدیدی وارد بازار این صنعت می شود. به طور مثال تا چندین دهه قبل، کمتر کسی نام تابلو چلنیوم را شنیده بود. اما امروزه این تابلوها به یکی از پرکاربردترین تابلوهای تبلیغاتی انواع کسب و کارها تبدیل شده اند. بنابراین چه بهتر که افراد تازه کار و علاقه مند به صنعت تابلو سازی، در ابتدا با اصطلاحات مهم آن آشنا شوند. از این رو در ادامه این مقاله، به بررسی مهم ترین اصطلاحات رایج در این زمینه خواهیم پرداخت.

آشنایی با اصطلاح تابلو سازی اپتیک

یکی از مفاهیمی که در صنعت تابلوسازی معمولا به کار می رود، نور دهی اپتیک است. این اصطلاح زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهیم به نور دهی محیط بیرون تابلو مورد نظر اشاره کنیم. این نور دهی زمانی به کار برده می شود که تابلو مغازه بدون نورپردازی ویژه ای طراحی شده است. در چنین مواقعی با استفاده از بلوک هایی از لامپ های SMD و LED سعی می شود تا بر روی این تابلوها نورپردازی و روشنایی خاصی ایجاد شود. توجه شود که LEDها و SMDها در این مورد، بیرون از فضای تابلو مغازه قرار دارند.

 

تابلو حروف برجسته

تابلوهای حروف برجسته از پرکاربردترین انواع تابلوها در صنعت تابلو سازی به شمار می روند. از این تابلوها به طور معمول در اماکنی نظیر؛ مغازه ها، مترو، رستوران ها، استخر و اماکن ورزشی و نیز مجتمع های تجاری با اهداف خاصی استفاده می شود. حروف برجسته تابلوها خود شامل بخش های مختلفی می باشند. به عنوان مثال در انواع تابلو چلنیوم، حروف برجسته از 3 قسمت رویه حروف، لبه حروف و پشت کار تشکیل شده اند. رویه حروف برجسته از پلکسی ساخته شده است. لبه حروف نیز می تواند از جنس پلکسی یا چلنیوم باشد. قسمت پشت کار نیز به طور معمول از ورق های پی وی سی ایجاد شده که انواع لامپ های ال ای دی و اس ام دی در این قسمت قرار می گیرد.

 

قطر قلم در تابلو سازی

اندازه داخلی حروف برجسته را به طور معمول با استفاده از سنجه ای به نام قطر قلم اندازه گیری می کنیم. به عبارتی دیگر، مجموع فواصل مکانی داخل حروف برجسته به همراه زوایای حروف برجسته تابلو، قطر قلم را مشخص می کنند. هر چه از حروف برجسته بزرگتری در طراحی تابلو مغازه استفاده شود، فضاهای داخلی حروف و زوایای آن از یکدیگر فاصله بیشتری خواهند داشت. بنابراین قطر قلم بزرگتر بوده و برای ساخت حروف به مواد بیشتری نیاز است. می توان گفت که قطر قلم یکی از عوامل مستقیم و تاثیرگذار بر روی قیمت تمام شده تابلو مغازه به حساب می آید.

نوراندریک

معمولا نورپردازی به طور اختصاصی از سطوح حروف برجسته تابلو صورت می گیرد. به عبارتی زمینه تابلو به طور معمول در امر نورپردازی دخالت مستقیمی ندارد. اما مواقعی هست که مخاطب می خواهد، تابلو مورد سفارش، از نور دهی و روشنایی بالایی برخوردار باشد. راهکاری که تابلو ساز در این جا به کار می گیرد، ایجاد فاصله بین حروف برجسته و زمینه تابلو جهت قرار دادن انواع لامپ های ال ای دی و اس ام دی در تابلو است. این روش از نور دهی که به آن نوراندریک گفته می شود، از جمله راهکارهای بسیار جذاب برای ایجاد فضاهایی روشن در تابلو مغازه است. همچنین این روش مناسب استفاده در تابلوهایی است که به طور طبیعی قادر به عبور نور از خود نیستند ( تابلوهای فلزی یا استیل ). در چنین مواقعی از نوراندریک برای تابش بیشتر نور از زمینه تابلو استفاده می شود.

 

استریک کردن در تابلو سازی

اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی گاهی اوقات در ساخت تابلوهای نوراندریک در صنعت تابلو سازی ، به طور همزمان از چندین نوع رنگ و طرح مختلف استفاده می شود. این کار با اضافه کردن یک لایه در قسمت رو یا زیر تابلو مورد نظر، انجام می شود. اصطلاحا به افزودن یک لایه اضافی به قسمت رویه تابلو، استریک کردن می گویند.

 

متر محیط

اصطلاحات رایج در صنعت تابلو سازی یکی دیگر از اصطلاحاتی که آگاهی از آن، در محاسبه قیمت تمام شده تابلو موثر است، متر محیط می باشد. تمامی موارد گفته شده اعم از ابعاد حروف برجسته و نیز قطر قلم، در محاسبه متر محیط یک تابلو موثرند. از طرفی می توان با تعریف درستی از ابعاد نصب تابلو، متر محیط و قیمت تقریبی آن را برآورد کرد. هر چه تعداد حروف برجسته بیشتر و قطر قلم بزرگ تر باشد، به فضای بیشتری برای نصب تابلو نیاز خواهد بود. این عوامل باعث افزایش اندازه متر محیط می شوند. با افزایش متر محیط، قیمت تمام شده تابلو مغازه نیز افزایش می یابد.

 

 

منبع تغذیه در تابلو سازی

می توان گفت که نقش این وسیله در صنعت تابلو سازی بسیار حیاتی است. چرا که با استفاده از این وسیله است که تابلو سازان ولتاژ برق شهری را قابل تبدیل به ولتاژ مورد نیاز جهت نور دهی تابلو می سازند. اندازه منبع تغذیه به میزان به کارگیری لامپ های اس ام دی و ال ای دی در تابلو بستگی دارد. هر چه میزان آن ها در قسمت پشت حروف برجسته بیشتر باشد، به منبع تغذیه بزرگتری نیاز است.

 

لامپ های ال ای دی و اس ام دی

این نوع از لامپ ها، منبع اصلی نورپردازی های متنوع در تابلو مغازه هستند. امروزه لامپ های ال ای دی و اس ام دی، در طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می شوند. همچنین انواع مدل های چینی، ایرانی و کره ای آن ها در بازار موجود است. هر کدام از این مدل ها، قیمت های مخصوص به خود را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *